SISTEK.CZ       
Pondělí - 29.04.2024    

Aktualizace stránek: 22. 12. 2023 01:00

Zálohování dat - základ uživatelských dovedností

  • Zálohování patří k základním uživatelským dovednostem
  • Obnova dat, nejsou-li zálohována, je nákladná a mnohdy nemožná

Všechna pro vás důležitá data si zálohujte na jiné médium, než je disk ve vámi používaném počítači tak, abyste je vždy měli současně na alespoň dvou úložištích - tedy jednak na místě, kde s nimi pracujete, což je obvykle právě pevný disk v počítači, a jednak na dalším místě, odkud tato data budete moci obnovit v případě havárie disku v počítači nebo v případě nechtěného přepsání nebo smazání dat v počítači.

Rozhodně nespoléhejte na to, že lze ztracená nebo smazaná data obnovit z původního disku v počítači!

To sice v některých případech možné je, ale obnova dat je spojena s velkou časovou náročnost a nemalým úslím a náklady.

Pro ilustraci: například záchrana účetních dat v rozsahu jednotek GB (typ dat však při obnově nehraje významnou roli) z havarovaného disku byla specializovanou pražskou firmou zákazníkovi účtována okolo 40 tisíc Kč. Jiný příklad: záchrana původních dat z „pouze” zformátovaného a novým systémem uživatelem přeinstalovaného disku si vyžádala zhruba 30 hodin úsilí a použití speciálních programů. Zákazník pak velmi nerad slyší částku za následně vystavený účet za „jen fotky z dovolené”. Na to by měl zákazník myslet předtím, než lehkovážně mávne rukou nad zálohováním.

Kam zálohovat? Na externí disk, na jiný počítač v domácí síti, na DVD, na cloudové úložiště, na domácí NAS, menší objemy dat na USB flash disk... Možností je mnoho, takže není třeba se v zálohování omezovat.

Co zálohovat? Jednoduchá odpověď: všechno, co je pro uživatele důležité. Fotografie, videa z dovolené, dokumenty, data z účetních programů atd.

Jak často zálohovat? Vždy, když je to nutné. Po přidání nových souborů, po zadání nových dat do účetních programů, když máme podezření na poškození disku v počítači...

Čím zálohovat? Osobně používám program FreeFileSync, ve kterém si uživatel snadno nastaví svůj profil a režim zálohování.

Počítač „zemřel”, ale mám zálohu dat na externím disku. Další krok by měl být vytvoření kopie zálohy, aby bylo dodrženo pravidlo mít data nejméně na dvou místech. Takže data zkopírujte například na nový počítač, nebo na další externí úložiště.

Mám staré zálohy. Časem záložní data nemusí být všechna nadále potřebná. Je dobře stará nepotřebná data odmazávat. Takže zrušíte-li nějaké své soubory jako už nepotřebné a jste si jisti, že už je do budoucna nebudete potřebovat, smažte je i ze zálohy.

Karel Šístek, 18. 9. 2019, aktualizováno 6. 1. 2023

Autor: Karel Šístek, s využitím w3Schools.com a Publicdomainvectors.org (c) 2019 - 2024